Zawsze mijałem znak…

Zawsze mijałem znak „drewniany kościół 2km w lewo”, więc wczoraj postanowiłem go zobaczyć i trochę mniej to zaskoczyło. Bo kościółek/kaplica bardziej wygląda jak pogańska świątynia xd dobre na okładkę płyty black metalowej

Kaplica Votum Aleksa

Na skraju skarpy wiślanej we wsi Tarnów znajduje się drewniana kaplica Votum Aleksa. Została wybudowana w 2010 r według projektu architektów Marty i Lecha Rowińskich. Inicjatorami jej wzniesienia była Fundacja Ostoja przy Wiśle wraz mieszkańcami wsi Tarnów.

Konstrukcję jej tworzy jedynie ascetyczny, dwuspadowy dach, którego połacie zagłębiają się w ziemi. Pokryta została tradycyjnym osikowym gontem, a drewniana konstrukcja oparta jest na płycie z żelbetu. Obok niej znajduje się dzwonnica, która nawiązuje do charakteru kaplicy.

Kaplica ta jest przykładem nowoczesnej i ekologicznej architektury co potwierdzeniem tego była nominacja do Nagrody imienia Miesa van der Rohe dla architektury europejskiej w 2011 r. Brała też udział w konkursie architektonicznym tygodnika „Polityki”, gdzie głosami internautów zajęła drugie miejsce. Kaplica była nominowana w plebiscycie na 7 nowych cudów Polsk, który to organizował miesięcznik „National Geographic Traveler”.

źródło link

#rower #polska #raleigh